Kategoriler

Güneş Enerjisi Getiri ve Kar Durumu Nedir?

 Peki Getiri ve kâr değerleri nedir ?

2022 yılından önce Güneş Enerji sistemleri kendini ortalama 5-6 yılda amorti ediyordu. Şimdi artık yeni zamlarla 3-4 yılda kendini amorti etmektedir (Gelecek yıllardaki elektrik zamları göz önüne alınmamıştır). Güneş Panellerinin 25-30 yıl elektrik üretim garantisi olduğu düşünülürse 20 yıldan uzun süre artık elektrik faturası ödemiyorsunuz. Amorti süresi Firmanızın konumuna, çatınızın eğimine ve güneş gördüğü cepheye göre değişkenlik göstermektedir.


Mahsuplaşma Nedir: Gündüz ürettiğiniz elektriği tüketeceksiniz, fazla üretim yaparsanız şebekeye göndereceksiniz.  Ürettiğinizden fazla tüketirseniz şebekeden alacaksınız.  Akşamları ve geceleri şebekeden alacaksınız. Ay sonunda Çift yönlü sayaç ile üretim tüketim değerleriniz karşılaştırılıp mahsuplaşılacaktır. Tüketiminiz fazla ise sadece bu fark kadar ödeme yapacaksınız, eğer tükettiğinizden daha fazla elektrik üretmişseniz bu fazlalığın parasını alacaksınız.

       

Aylık elektrik faturasına göre öz tüketim güneş enerjisi sistemlerinin örnek yatırım incelemelerini görmek için buraya tıklayınız.

Fabrika Güneş Enerjisi Sistemi Kurulum İşlemleri

  • Taraflar arasında sözleşme imzalanması
  • Yatırımcıdan Noter Vekaletnamesi alınması (Gerekli izinlerin alınması için)
  • Güneş Enerjisi sisteminin kurulması
  • Tedaş Güneş Enerji santrali kabulu ve şebek ile çift taraflı bağlantı

 

Fabrika Güneş Enerjisi sistemi ve üretim tesisleri gerek elektrik faturalarının yüksek gelmesi gerekte çatı alanlarının Güneş Panellerinin yerleşimine müsait olması sebebi ile Güneş enerjisi santrali kurulumu için çok verimli bir ortamdır. Gerekli alanın olması ve her geçen gün artan elektrik faturaları sebebi ile Güneş Enerjisi sistemlerine olan ihtiyaç artmaktadır. Örnek vermek gerekirse 2022 yılı başında Sanayi elektriğine  %120  oranında zam gelmiştir. Güneş Enerjisi sistemi ile Fabrika ve Üretim tesislerindeki elektrik faturaları sıfırlanabilir, Kısa zamanda da kâra geçilmeye başlanabilir. Çatı Üstü Güneş enerjisi sistemlerinin bir avantajıda faturadaki diğer görünmez giderlerden artık kurtuluyorsunuz. dağıtım bedeli, kayıp kaçak bedeli, trt payı, trafo kaybı vs vs. Artık siz kendi çatısında elektriği üreten ve aynı yerde kayıp olmadan tüketen bir iş yerisiniz.