Kategoriler

Güneş Enerji Sistemi Hakkında Teknik Sorular

Güneş Enerji Sistemi Hakkında Teknik Sorular

 

Ges sistemi ev için tehlike arz eder mi?

 Uzman kişiler tarafından doğru kurulan sistem tehlike arz etmemektedir.

 

En çok elektrik tüketen cihazlar nelerdir?

 Isıtıcı ve soğutucu cihazlardır. Klima, elektrikli ısıtıcı, elektrikli ocak, tost makinası, su ısıtıcısı v.b.

 

Off grid sistemde neden normalden fazla akü kullanılıyor?

 Sağlıklı ve amacına uygun kullanım için kapalı havalarda elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi önemlidir. Bu sebeple akü parkuru ne kadar fazla (kurulu sisteminize uygun) ise o kadar performanslı olmaktadır.

 

       

Sistem bakıma ihtiyaç duyar mı? Duyar ise hangi sıklıkla?

 Bakım ihtiyacı çok azdır. En önemli bakım ihtiyacı dönem dönem panellerin üzerindeki toz ve toprakta arındırılmasıdır. Bu işlemi basit bir hortum ve fırça ile kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Diğer bakım işlemleri uzaktan takip sistemi ile yapılabilmektedir.

 

Fizibilite nedir ve kurulacak yer için yapılmasının önemi ve faydaları nelerdir ?

 Fizibilite, “yapılabilirlik”, “olabilirlik”, “uygulanabilirlik” gibi anlamlara gelmektedir. Fizibilite raporu bir proje, iş veya yatırıma başlamadan önce ekonomik, teknik ve finansal araştırmaların yapılması, bu araştırmaların sonucunda yatırımın karlı olup olmadığını ortaya koyan rapor çalışmalarıdır. Güneş enerji sistemleri için de oldukça önemlidir ve işe başlamadan yapılması gerkeken en önemli unsurdur. Bu sayede belli başlı teknik veriler ile kurulacak yerin iklim koşulları , kurulacak yerin güneşlenme ve radyasyon oranının hesaplanması, hangi ay ne kadar elektrik üreteceğinin hesaplanması, yatırımın net olarak kaç senede kendini amorti edeceği, kurulacak panellerin ve konstrüksiyonun çatıya nasıl montajlanacağına dair 3 boyutlu çizimler sistem kurulumuna başlamadan önce net bir şekilde hesaplanmaktadır. Oluşan fizibilite raporunu inceleyerek sistemin sizin için mantıklı olup olmadığını kendiniz de değerlendirebilirsiniz.

 

Sistem kapalı havalarda elektrik üretir mi?

 Gündüz güneş olmadığı zamanlarda çok düşük verimle de olsa elektrik üretmeye devam eder. Özellikle monokristal paneller bulutlu havalarda da elektrik üretir.

 

Bölgede elektrik kesilirse ges kurulu evde de elektrik kesilir mi?

 Evet. Şebekeye bağlı on-grid sistemlerde şebekeye göre hareket etmektedir. Dağıtım şirketi tarafından zorunlu olarak sistem bu şekilde ayarlanmaktadır. Dağıtım şirketi tarafından yapılan bakımlar için elektrik kesilmiş ise ve sizin sisteminiz kesilmezse şebekeye elektrik vereceğinden bakım yapacak olan dağıtım şirketi personeli elektrik akımına kapılabilir. Bu sebeple şebekede elektrik kesilirse sizde de kesilecektir.

 

Sisteme jeneratör veya ups bağlanır mı?

 Evet inverter seçimine göre her ikisi de bağlanabilir. Elektrik kesildiği an otomatik çalışabilirler

 

Kurulu sistem gücünden daha fazla elektriğe ihtiyaç duyarsam ne olur?

 Daha fazla elektrik ihtiyacı duyulması durumunda inverter bu talebi otomatik algılar ve otomatik olarak duyulan elektrik ihtiyacını şebekeden alıp eve verebilir. Bu esnada elektriğinizde herhangi bir kesilme yaşamazsınız.

 

Güneş gittiği zaman gerekli elektrik şebekeden beslenmeye başlarken elektrikler gider mi?

 Hayır elektrikler kesilmeden inverter gerekli beslemeyi yapar.

 

Paneller fırtınalı havada uçar mı? Dolu yağdığında zarar görürmü?

 Paneller yüksek basınçlara dayanıklıdır. Taş tarzı sert cisim atılmadığı sürece kırılmazlar. Panel kurulumu inşaat mühendisleri tarafından hesaplanmış taşıyıcı hesaplarına göre monte edilmektedir. Bu sebeple bulunan yerin rüzgar, fırtına ve kar yükleri hesaplanır. Dolayısı ile herhangi bir uçma veya yerinden sökülme olmamaktadır.

 

Düz çatıya kurulmuş paneller dışarıdan görünür mü?

 Düz çatı üzerine kurulan paneller parapet hizasını geçmediği için dışarıdan gözükmemektedir.

 

Yalıtıma sahip çatılara kurulduğunda yalıtım bozulur mu?

 Düz çatılarda çatıya delik açılmamaktadır. Beşik çatılarda ise yalıtıma uygun montaj yapılmaktadır. Yalıtım bozulmamaktadır.

 

Çatıya delik açılacak mı? Su akıtır mı?

 Düz çatılarda çatıya delik açılmamaktadır. Beşik çatılarda ise yalıtıma uygun montaj aparatları sayesinde su akıtmamaktadır.

 

Sistemi kendimiz kurabilir miyiz?

 Uzman kişiler tarafından elektrik hesabı yapılarak kurulabilmektedir.

 

Paneller için en verimli iklim şartları?

 Paneller güneş ışığı ile çalışmaktadır. Güneşlenme oranları ve güneş açısından dolayı güney bölgeleri ve sahil kentleri en verimli yerlerdir. Paneller çok sıcak havaları sevmezler. Panellerin maksimum performans için en ideal çalışma sıcaklığı 25 derecedir.

 

Sistem çalışırken ses yapar mı?

 Hayır sessiz çalışırlar.

 

Kurulacak sistem gücünü nasıl belirtleriz?

 Bunun birkaç yolu bulunmaktadır. En doğrusu evinizdeki elektrikli aletlerin güçlerini bilmeniz, ayda kaç gün ve günde kaç saat hangi aletlerin çalıştırdığınızı izlemeniz ve hangi ay ne kadar elektrik tüketiminizin olduğunu bulmanızdır. Ancak bunun yerine elektrik faturanız size yol gösterici olacaktır. En doğru ve kolay tahmin yıllık elektrik tüketiminiz ile ölçülebilir. Elektrik faturanızda yazan kWh bazında yıllık tüketim miktarı sizin 1 yıl içinde harcadığınız elektrik gücününü kWh bazında gösterir. Örneğin: 10.000 kWh yıllık elektrik tüketiminiz var ise 10.000 / 12 ay= 833 kWh aylık ortlama elektrik tüketiminiz vardır. ( her ay fatura farklıdır ancak burada yıl bazında tüketim miktarını tutturmak önemlidir. Güneş enerji sistemi de her ay farklı elektrik miktarı üretecektir. ) 833 / 30 gün =27,77 kWh ortlama günlük elektrik tüketimi vardır. Türkiye’de yıllık ortalama güneşlenme saati 5,5 saattir. 27,77 / 5,5 = 5,049 kW. Sistem kayıplarını da %20 olarak ele alırsak 5.049 * 1,20 = 6,05 kWp gücünde kurulu sistem sizin yıl bazında elektrik ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

Sistem kurulumu için gerekli çatı özellikleri ve boyutu?

 GES için uygun çatı özellikleri; Etrafında gölgeleme yapacak materyallerin olmaması, Güneye bakıyor olması, Beşik çatılarda çatının bir kısmı yetiyorsa güneye bakması, yetmiyor ise çatının bir tarafının doğuya diğer tarafının da batıya bakıyor olması. Çatının sağlam ve yük taşıyabiliyor olması (paneller m2 başına ortalama 20 kg yük bindirir). Alan ne kadar geniş olursa o kadar rahat ve verimli sistem kurulmuş olur.

 

10 kw lık sistem hangi elektrikli cihazları çalıştırır? Kw hesabı nasıl yapılır?

 10 kWp’lik bir sistem evlerde standart zamanlarda ve standart olarak kullanılan (kliman dahil) bütün cihazları çalıştırabilecek güçte bir sistemdir. (güç değerinin ne kadar saat ve hangi aletlerin aynı anda çalıştırılması gibi etkenlerde değişkenlik göstereceği unutulmamalıdır). 10 kW lık bir sistem güneş olduğu sürece bir saatte üreteceği maksimum güç anlamına gelir.